telkmantel (zeltbahn) jagati välja igale sõdurile ja oli äärmiselt praktiline. kujult on mantel kolmnurkne ja keskel on auk, mille sai vajaduse korral kinni nööpida.
telkmantli alumistes nurkades ja keskel on nöörid (telki ehitades kinnitati läbi nende nööride telk vaiadega maa külge). wehrmacht'i mantlid on ühelt poolt heledamad ja teiselt poolt tumedamad aga muster on ühesugune - riie on impregneeritud ja kasutamata või vähekasutatud mantlitel võib riie isegi jäik olla. kui aga mantel nägi palju vett ja vilet siis muutus pehmemaks.
mantlil on kokku 62 (!) taldriku kujulist 3 auguga nööpi, mida toodeti alumiiniumist, tsinigst või rauast. telkmantel oli äärmiselt mitmekülgne ja läbimõeldud varustuselement, mida sai kasutada vihmakeebina, maskeerimisjakina või nagu nimigi ütleb varjualuse ehitamiseks. ühest/kahest mantlist oli võimalik ehitada tuule- ja vihmavari aga neljast sai meisterdada juba 4 inimese telgi. mitmekümnest mantlist oli võimalik ehitada suuri rühmatelke, välihospidale jms.
waffen-ss üksuste jaoks oli mitme erineva mustriga telkmantleid, mis kõik olid ühelt poolt rohekate toonidega ja teiselt poolt pruunidega. mustrite vahe oli ka ainuke, mis eristab wehrmacht'i  mantleid waffen-ss omadest. politsei üksused kasutasid üldjuhul wehrmacht'i mantleid.
kui sõdur viskas/kaotas ära oma telkmantli siis võidi ta anda sõjakohtu alla kuna telkmantel oli maskeerumisel elutähtis varustuse osa.